Akademisyenler, Sanatçılar ve İş adamları için Vizesiz Avrupa Yolda

Akademisyenler, Sanatçılar ve İş adamları için  Vizesiz Avrupa Yolda!

Shengen Vizesi
Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki vize pazarlığı kızışıyor. Avrupa Birliği, ilk etapta akademisyenler, sanatçılar ve iş adamları için vizeleri kaldırmaya hazırlanıyor. Türkiye'nin  vize pazarlığında eli oldukça güçlü. Mülteciler konusunda daha fazla sorun yaşamak istemeyen Avrupa, Türkiye'ye mali yardımda da bulunmak istiyor.
Türkiye,  Avrupa Birliği'nin yıllardır haksız bir şekilde uyguladığı vizeleri tamamen kaldırtmak istiyor. Avrupa Birliği üyesi olmayan bir çok ülkeye Avrupa Birliği, vize uygulamazken, aday olan Türkiye'ye yıllardır vize uygulanıyor.
Mülteci krizi sonrası AB-Türkiye arasında bahar havası esiyor.AB’nin hazırladığı Türkiye planına göre Türkiye 17-18 Aralık’ta yapılacak AB liderler zirvesine davet edilecek.Bundan sonra eskiden olduğu gibi Türkiye AB liderler zirvesi toplantılarına diğer aday üke liderleriyle birlikte  davet edilecek.
AB’nin Türkiye açılımında  önemli bir başlık ise Türk akademisyenler, sanatçılar,işadamları gibi belirli meslek gruplarına vizeler ilk etapta hafifletilecek bir sonraki aşamada ise bu meslek gruplarına vizeler kaldırılacak.
17. Başlık yıl sonuna kadar açılacak.Açılamaması durumunda 2016’ın ilk üç ayında 17.başlıkta müzakerelere başlanacak.2016 yılında ise enaz iki başlık 23.24. başlıklar müzakereye açılacak.2016 yılında daha fazla başlık açılmasıda gündemde
Bununla birlikte Türkiye’ye mülteciler için vaat edilen paranın bir kısmı 2016 verilecek.Buna göre AB’de Türkiye’ye yaklaşık 300 milyon euronun 2016 yılı içinde verilmesi için çalışmalar sürüyor.
AB’nin söz konusu açılımlarının hayata geçmesi için Türkiye’nin AB planına onay vermesi gerekiyor.Türkiye söz konusu AB planına yeşil ışık yakması sonrası AB Türkiye konusunda hazırladığı planı devereye sokacak.
Kaynak. AB Haber-Ekrem ÇELİKİZ
Labels. Avrupa Birliği vizeleri kaldırıyor mu? Vizesiz Avrupa yolda. Shengen vizesi kalkıyor, almanya vizeleri kaldırıyor mu?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder