Avrupa'nın incisi Viyana

Viyana Şehir Merkezi
AVRUPA’NIN İNCİSİ VİYANA
 Avusturya’nın başkenti Viyana, gezmeyi sevenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer. Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri listesinde sürekli olarak listenin başında yer alıyor.
Avusturya’nın başkenti Viyana’ya Türkiye’den her gün uçak seferi yapılıyor. Viyana havaalanından  şehir merkezine tren ile ya da otobüs ile gidilebilir. Bilet parası 5 euro civarında. Viyana’da bir çok mekanı yürüyerek gezebilirsiniz.

Peki Viyana’da nereleri gezmeliyiz?

 Aziz Stephan Katedrali
Viyana’nın merkezindeki 1365 yılında inşa edilmiş Aziz Stephan Katedrali (Stephansdom, Domkirche St. Stephan zu Wien), Viyana’nın en önemli simgesi. Kentin tam merkezi olan Stephansplatz Meydanı’ndaki katedral Roma Gotik mimariye sahip ve Avusturya Dükü IV. Rudolf tarafından yaptırıldı.

Hofburg Sarayı
Hofburg İmparatorluk Sarayı, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın en önemli tarihi yapılarından. Bilet  11.5 Avro.
Viyana'dan bir kesit

 Schönbrunn Sarayı 
Viyana’daki Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn), Avusturya’nın en önemli kültürel eserlerinin bulunduğu saray olup ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinin başında geliyor. Avrupa’nın en güzel sarayları arasında gösterilen   Schönbrunn Sarayı’nı gezmek için satılan biletler, 8.5 – 18 Avro arasında değişiyor.
On yedinci yüzyılda İmparator I. Leopold, Barok mimar Bernhard Fischer von Erlach’ı kraliyet ailesi için görkemli bir av köşkü inşa etmekle görevlendirir. 1683’deki II. Viyana Kuşatması’nda, çevredeki binaların yok edildikleri söylenir. Bina ve bahçesinin yapımı 1744-1749 yılları arasında imparatoriçe Maria Theresa tarafından tamamlanır. İmparator I. Karl, 1918’de tahtı bıraktığını bildiren ve Habsburg Hanedanı hakimiyetine son veren anlaşmayı burada imzalar. 
  Doğa Tarihi Müzesi
Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum) türünün en büyüklerinden ve Avrupa’nın en önemli müzelerinden biri olarak kabul ediliyor.  39 salonunda dünya ve yaşamla ilgili binlerce nesne sergileniyor. Değerli madenler, nadir fosiller, dev dinazorlar ve eşsiz tarih öncesi buluntular var.  Burgring Caddesi 7 numaradaki müzenin giriş biletleri: tam 10 Avro, yaşlı 8 Avro, öğrenci 5 Avro.

Viyana

Viyana Devlet Operası
On dokuzuncu yüzyılın ortasında inşa edilen Devlet Operası (Wiener Staatsoper), sanat dünyasına göre dünya operasının merkezi. Herbert von Karajan buranın yöneticiliğini yaptığı dönemde operaların kendi dillerinde sergilenmesini başlattı, ondan önce tümü Almanca gösteriliyordu. Operada konser dinlemek Viyana’yi ziyaret edenler için olmazsa olmazlar arasında
 Albertina Müzesi
Albertina Müzesi Avusturya’nin baskenti Viyana’nın önemli sanat müzelerinden biri. 65.000’den fazla çizimin yanı sıra ağaçbaskı, taşbaskı ve gravür gibi tekniklerle yapılmış bir milyondan fazla baskı eseri ve bir o kadar da modern grafik çalışmalardan oluşan koleksiyonu ile dünyanın en geniş ve en önemli grafik eser koleksiyonlarından birine sahip. Albertinaplatz Meydanı’ndaki müzede tam bilet 12 Avro, öğrenci bileti 8.5 Avro.
 Viyana Sanat Tarihi Müzesi
Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum) dekoratif sanatlar ve güzel sanatlar alanlarında dünyada önemli bir yere sahip. Yılda yaklaşık 700.000 kişiniz ziyaret ettiği müzede tam bilet 14 Avro olup 19 yaş altındakilere ücretsiz.
Viyana’da irili ufaklı ziyaret edilmesi gereken bir çok kilise bulunuyor. Kiliselerin çoğunu ziyaret ücretsiz.
Viyana Gezilecek Yerler

VİYANA’DA ŞEHİRİÇİ ULAŞIM
 Viyana, ulaşım açısındn Avrupa’nın en rahat şehirleri arasında sayılıyor. Bisiklet ile de ulaşım imkanı bulunuyor.
Viyana’da şehiriçi ulaşım için aktarmalar ücretsiz olmak üzere tekli bilet 2 Avro. 24 saat sınırsız yolculuk sunan bilet 6.70 Avro, 48 saatlik olan 11.7 Avro, 72 saatlik bilet ise 14.5 Avro. Kentte U simgesi ile gösterilen 5 metro hattı, 100 civarında otobüs hattı, 29 tramvay hattı ve banliyö trenleri (S-Bahn) şehiriçi ulaşım sağlıyor. Cuma ve Cumartesi geceleri metro hatları 24 saat hizmet veriyor, ayrıca haftanın tüm günleri gece seferleri yapan Night Line otobüsleri ve belli noktalar arasında çalışan gece dolmuşları  var.

VİYANA’DA  NE YEMELİ?
Viyana’da yemek  anlamında aradığınız bir çok farklı yemek çeşidini  rahatlıkla bulabirsiniz. Viyana’da çok sayıda Türk yaşadığından hemen hemen her yerde Türk lokantaları var. Ama Viyana’nın nesi meşhur diye soracak olursanız tek kelime ile şnitzel diyebiliriz. Fiyat olarak da farklı bütçelere hitap eden farklı alternatifler var.
 Viyana’da şehir turu yaptığınızda Viyana’nın eşsiz güzellikteki parkları dikkatinizi çekecektir. Şehir, tam anlamıyla yeşil bir şehir.  
Viyana'da   en ucuz konaklama seçeneği için dünyanın en iyi otel arama sitesi www.booking.com ile HEMEN REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ.

Viyana'ya   ÇOK CAZİP FİYATLARLA UÇMAK İÇİN HEMEN WWW.GEZİKO.COM'DAN UÇAK BİLETİNİZİ ALABİLİRSİNİZ.

 Blog Yazarı: Ekrem ÇELİKİZ
LABELS:
viyana gezilecek yerler, viyana şehir merkezi,viyana da  ne yenir, viyana otel, viyana gezi rehberi,avusturya vizesi, avusturya da nereler gezilmeli, viyana da ne yenir, avusturya otobüs bileti, avusturya tren bileti

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder