DÜNYAYI BEDAVA GEZME YOLLARI

DÜNYAYI BEDAVA GEZME YOLLARI
Sırbistan

Avrupa Birliği ülkelerine gitmek sanıldığı kadar zor değil. Öyle çok büyük bütçelere de  ihtiyacınız yok. Gezmeyi sevenler için alternatif öneriler hazırladık.

Bir öğrenci ya da çalışan en uygun fiyata nasıl dünya turuna çıkabilir?
İlk olarak öğrenciler için çok çeşitli fırsatlar var. Eğer bir üniversite öğrencisi iseniz şansınız daha da fazla. Avrupa’da tamamen ücretsiz bir şekilde gezme imkânınız da var.
ERASMUS PROGRAMI İLE BEDAVA GEZMEK
Avrupa’ya bedava gitmek isteyen öğrenciler öncelikli olarak erasmus programına başvurabilirler. Erasmus programı kapsamında 1 yıla kadar Avrupa’da kalma şansınız ve Avrupa’yı görme fırsatınız olacak. Erasmus için size hem Avrupa birliği hem de Türkiye Cumhuriyeti devleti 500 euroya kadar ödeme yapabiliyor. Her üniversite öğrencisi ister lisans, ister ön lisans ya da master ve doktora programında iken Avrupa’ya erasmus öğrencisi olarak bir kez gitme şansına sahip.
ERASMUS STAJ PROGRAMI
Erasmus programı kapsamında yeni başlayan staj programları ile de Avrupa’da ücretsiz çalışma ve gezme fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI İLE DÜNYAYI GEZME FIRSATLARI
Avrupa’nın dışında gezmek ve farklı kültürleri görmek isteyenler için yine üniversite öğrencileri için Mevlana değişim programı var. Mevlana değişim programı ile Avrupa’nın dışında bir ülkeye okuma ve gezme amaçlı olarak gidebilirsiniz. Üstelik yine gideceğiniz ülkeye göre değişmekle birlikte yaklaşık 500 dolara kadar devletten destek alma imkânınız da olacak.
Ayrıca yine gençken yapılması gereken birkaç programdan daha bahsetmek istiyorum.
İsteyen öğrenciler, hem çalışarak para kazanabilir hem de Amerika’da gezme fırsatı yakalayabilirler.
BelgradAMERİKA’DA HEM PARA KAZANIN HEM DE GEZİN
Work and Travel ismi verilen program ile Amerika’da 4 aya kadar çalışma ve gezme fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Bunun için İstanbul’da aracılık hizmeti veren bir çok firma var. Eğer temel düzeyde İngilizceniz varsa mutlaka bu programı denemenizi tavsiye ederim.
INTERRAİL PROGRAMI İLE AVRUPA YOLCUSU KALMASIN
Avrupa’yı gezmek için bir diğer fırsat ta kombine olarak alınmış bir tren bileti ile Avrupa’yı gezmek.
Birkaç grup ülkede geçerli bir bilet ya da   Türkiye’nin de  dahil olduğu  tüm Avrupa ülkelerinde geçerli inter rail tren bileti ile çok uygun bir fiyata Tüm Avrupa’yı dolaşma şansına sahipsiniz.
UÇARAK GEZMEK İSTEYENLER İÇİN İNTERFLY PROGRAMI
Son yıllarda İnterrail programına alternatif bir de interFLY programı başladı. Bu program ile de çok uygun fiyata uçak bileti alıp, tüm  Avrupa’yı gezme şansınız var.

DÜNYA TURU
AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ PROGRAMI İLE AVRUPA’DA BEDAVA YAŞAM
Avrupa’da belirli bir süre yaşama ve aynı zamanda gezmek için bir diğer program ise Avrupa Gönüllü Hizmeti programına katılmak.
Bu program ile Avrupa’da bir ülkede bir seneye kadar yaşayabilirsiniz. Program kapsamında size kalacak bir yer sağlanıyor ve belli bir miktarda da size cep harçlığı veriliyor. Bu program sayesinde de uçak bileti parası ya da otellerde konaklama parası olmadan Avrupa’da sizin seçeceğiniz bir ülkede uzun bir süre yaşama şansınız var.
Gezme tutkunu iseniz ve de çok daha uzaklara gitmek istiyorsanız Avusturalya sizler için eşsiz bir fırsat sunuyor. Mevsimlik işçi olarak Avusturalya’ya gidip, belirli bir süre hem para kazanabilirsiniz hem de Avusturalya’nın eşsiz doğasını keşfe başlayabilirsiniz.
Dünyanın diğer ülkelerinde yaşamak ve farklı kültürleri görmeniz için fırsatlarınız bununla da sınırlı değil.
SOSYAL YARDIM GÖREVLİSİ OLARAK GEZME
Sosyal Yardım Projelerinde gönüllü olarak çalışarak da Avrupa, Amerika Birleşik devletleri, Afrika ya da uzak doğuda bir ülke de keşfe başlayabilirsiniz.
Bunun dışında sınırlı da olsa bir bütçeniz var ise gezme fırsatını kendiniz yaratabilirsiniz.
UCUZ FİYATA UÇAK BİLETİ NASIL ALINIR?
Çok ucuz fiyata erkenden uçak biletinizi aldığınız durumda Avrupa ya da Amerika gibi ülkelere yurtiçi uçak bileti fiyatına uçabilirsiniz.
Oteller de de çok ciddi kampanyalar bulunuyor. Dilerseniz geceliği 10 eurodan başlayan fiyatlarla hostellerde kalabilirsiniz ya da Couch Surfing gibi siteler aracılığı ile  dünyanın her yerinden yeni arkadaşlar edinebilir ve ücretsiz olarak sizi davet eden yabancı arkadaşınızın evinde kalabilirsiniz.
Rusya


BEDAVA KONAKLAMA NASIL YAPILIR?
Konaklamaya para ödemek istemeyen sınırlı bütçesi olan kişilerde dilerlerse gece tren de uyuyabilir, gündüz ise her gün bir şehri keşfe koyulabilir. İnter Rail programı bu bağlamda kaçırılmaması gereken bir fırsat.
Unutulmaması gereken bir konu da pasaport ve vize  bilgileri. Pasaport ve vizeler hakkında kapsamlı bilgi almak için buraya tıklayınız.
Dünyada   en ucuz konaklama seçeneği için dünyanın en iyi otel arama sitesi www.booking.com ile HEMEN REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ.
Bütün Dünya'ya     ÇOK CAZİP FİYATLARLA UÇMAK İÇİN HEMEN WWW.GEZİKO.COM'DAN UÇAK BİLETİNİZİ ALABİLİRSİNİZ
Bir sonraki yazımızda sizlere bedava gezme ile ilgili yeni bilgiler aktaracağız. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Blog Yazarı: Ekrem ÇELİKİZ
LABELS:Bedava dünya turu nasıl yapılır, en uygun fiyata avrupa turu, öğrenciler bedava nasıl gezebilirler? bedava avrupa turu, amerika birleşik devletleri work and travel, erasmus programı nedir, mevlana programı nedir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder