Güzel Kızlarıyla Ünlü Şehir: Moskova


Moskova
Rusya Federasyonun başkenti Moskova, Rusya’nın Türklere vizeleri kaldırmasının ardından çok sayıda Türk turisti ağırlamaya başladı.
İstanbul’dan Moskova’ya her gün uçak seferi var. Moskova’da  hava limanlarının sayısı fazla. İstanbul’dan Moskova  Domodedovo  havalimanına  uçuşumuzu gerçekleştirdik.
Hava limanında ilk olarak para çekmek için bankamatik aradım.  Hava limanında Türkiye’de olduğu gibi çok fazla bankamatik yok. Hava limanından şehir merkezine tren ile gitmeye karar verdim. Tren için kredi kartı ile bilet alınabiliyor. Yaklaşık 40 dakikalık yeşillikler içinden süzülen bir tren yolculuğun ardından Moskova’va vardım.
Moskova’da çok geniş bir metro ağı var. Metro ile Moskova’nın her yerini gezebilirsiniz.
Metro bilet fiyatları da Türkiye’ye göre daha ucuz.
Moskova Üniversitesi

MOSKOVA’DA NERELERİ GEZMELİSİNİZ?
Moskova, Avrupa’nın en büyük şehirlerinden bir tanesi. Nüfus da oldukça kalabalık. Trafik sorunu İstanbul’dan daha kötü.
Moskova’da gezilmesi gereken ilk yer, bütün turistlerin ortak buluşma noktası olan Kızıl Meydan.
Kızıl Meydan, Moskova’nın tam orta noktası. Moskova, kızıl meydanı çevrelemiş bir şehir. Kızıl Meydan da ST Basil katedrali, Lenin mozolesi ve meşhur  kremlin sarayının duvarlarını görebilirsiniz.
Moskova

Kızıl Meydan’ın etkileyici bir havası var. Kızıl meydanın etrafındaki mimari yapılar büyüleyici nitelikte.
Kızıl Meydan’da Lenin’in mozolesini ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret ücretsiz.
St. Basil’s Katedrali: Moskova’nın sembolü haline gelmiş yapılarından bir tanesi. Özellikle ışıklandırmanın göz kamaştırıcılığından dolayı gece görmenizi tavsiye ederim.
Kremlin Sarayı da Moskova’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.  Kremlin  duvarlarla çevrelenmiş. Duvarların içerisinde 5 saray ve 4 kilise bulunmaktadır. Kremlin sarayının içindeki meydan görülmeye değer.

Moskova Kızıl Meydan

Moskova’da Kızıl Meydan’da bir de tarihi bir alışveriş merkezi var.
Gum adı verilen bu alışveriş merkezine de uğramanızı tavsiye ederim.

Moskova’da görmeniz gereken bir diğer mekân da Christ the Savior Katedrali. Dünyadaki en yüksek Ortodoks kilise olarak kabul ediliyor. Sovyetler Birliği zamanında  yıkılmış. Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilmiş.

Moskova  yürüyerek ya da metro ile gezilebilecek şehirlerden bir tanesi. Moskova’da gezmeniz gereken bir cadde de Tverskaya caddesi. Kızıl meydandan başlayan cadde, Puşkin meydanına kadar devam ediyor. Cadde üzerinde kafeler, restoranlar ve alışveriş için dükkânlar görülmeye değer. Old Moskova’da turistlerin bir diğer uğrak noktası da Arbat caddesi. Hediyelik eşya almayı sevenler bu caddeyi ziyaret etmeli. 
Moskova’da gece hayatı da çok canlı. Moskova’da varlıklı insanların takıldığı, gece kulüpleri ,  kafeleri ve barları ile ünlü bir cadde de  New Arbat caddesi.
Moskova


Moskova’da şehir merkezinden biraz uzak olan Moskova Üniversitesini’de görmenizi tavsiye ederim. Tarihi binası görülmeye değer.

Moskova geniş bir metro ağı ile örülmüş. Sovyetler Birliği zamanında inşa edilen metro , günümüzde de kullanılmaya devam ediyor. Metro istasyonları, çok güzel bir şekilde dizayn edilmiş. Bir çok metro istasyonunda heykeller, resimler duvarları süslemiş. Mayakovskaya , metro istasyonunu özellikle görmenizi tavsiye ederim. Novoslobodskaya da görülmesi gereken istasyonlardan biri.
Moskova


Moskova, iklim koşullarının da etkisiyle yeşilin her tonunun hakim olduğu bir şehir. Şehir merkezinde geniş parklar var.
Moskova, büyük bir şehir olduğundan dolayı gezmek için en azından 3 gününüzü ayırmanız gerekiyor. Moskova’da dikkat çeken bir ayrıntı da çalışanlar arasında kadınların oldukça fazla olması. Türkiye’de erkeklerin yaptığı birçok işi Rusya’da kadınlar üstlenmiş.
Moskova’da yemek konusu Türkler açısından pek iç açıcı değil. Yemek kültürü, Türkiye’den çok farklı. Şehir turistik bir şehir olmasından dolayı son yıllarda fast food zinciri markalar, Moskova da da şube açmaya başlamış.
Moskova

Moskova’da yemek fiyatları oldukça pahalı. Genel anlam da Moskova’da pahalı bir şehir.
Fiyatlar arasında çok büyük farklılıklar var.
Moskova’yı bir cümle ile özetlemek gerekirse “metro ile hayat bulan şehir” diyebiliriz
Moskova'ya   en ucuz konaklama seçeneği için dünyanın en iyi otel arama sitesi www.booking.com ile HEMEN REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ.

Moskova'ya    ÇOK CAZİP FİYATLARLA UÇMAK İÇİN HEMEN WWW.GEZİKO.COM'DAN UÇAK BİLETİNİZİ ALABİLİRSİNİZ.

Blog Yazarı: Ekrem ÇELİKİZ

Labes:   moskova gezilecek yerler, moskovada ne yenir, moskova da gece hayatı, moskova otel, moskova metrosu, moskova şehir içi ulaşım, kremlin sarayı, kızıl meydan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder