İSPANYA’NIN ANTALYA’SI: BARSELONA

İspanya
Avrupa’da gezdiğim yerler arasında beni en çok etkileyen şehir şüphesiz Barselona olmuştur. Barselona’da sokaklarda dolaşırken kendinizi hiç yabancı hissetmiyorsunuz. Sanki yıllardır Barselona’da yaşıyormuşsunuz gibi bir hisse kapılıyorsunuz.


 Barselona, İspanya’nın Antalya’sı. Özellikle yazın Kuzey Avrupa ülkelerinden turist akınına uğruyor. Barselona da gece hayatı da oldukça renkli. Farklı kesime hitap eden barları ve ve gece kulüpleri ile ünlü. Barselona deyince akla ilk olarak Akdeniz geliyor. Barselona’da denize girmek büyük bir keyif. Barselona, şehir olarak çok güzel planlanmış. Şehir tertemiz. Çevre düzenlemesi harika.
 Peki Barselona’da nereleri gezebilirsiniz? Barselona’da gezmek için çok fazla yer ve mekân var. En önemli olanlarını yazalım:
 Sagrada Familia bazilikası ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi. Barselona’nın en önemli sembol yapılarından birisidir. Park güell, İstanbul’da her fırsatta aradığımız ancak bulamadığımız türden bir park. Şehrin hemen merkezinde güzel bir park, Barselona sokaklarında gezerken yorulursanız bu parkta soluklanabilirsiniz.
Barselona Sokakları


 La Rambla caddesi, Barselona’nın İstiklal caddesi. Bu caddeye tek kelime ile bayıldım. Cadde trafiğe kapatılmış, caddenin ortasında kafeler, barlar yer alıyor. Cadde de Avrupa’nın her yerinden gelmiş farklı ırk ve renkte insanlar göz kamaştırıyor. Özellikle gece yürümenizi tavsiye ederim. Caddenin yukarısına kadar yürüyerek Barselona’nın ünlü meydanlarından birine ulaşabilirsiniz.
Barselona Plajı


 Barselona katedrali, görülmeye değer bir bina. Gotik mimari ile inşa edilmiş bir yapı.
 Katalan Ulusal Sanat Müzesi (mnac), Barselona’nın en ünlü müzelerinden bir tanesi. Müze gezmeyi seviyorsanız yolunuz Barselona’da mutlaka buraya da düşmeli.
 Casa Mila (la pedrera), çatısıyla dikkat çeken bir yapı. Değişik bir mimari tarzda yapılmış. Görmenizi tavsiye ederim.
 Poble Espanyol, Fotoğraf çekme meraklılarının mutlaka görmesi gereken bir yer.
 Parc de la ciutadella, Barselona’nın en meşhur parklarından bir diğeri. Tam bir doğa harikası. Burada en azından bir gününüzü geçirmenizi tavsiye ediyorum.
 Santa maria del mar bazilikası, renkli camları ile meşhur bir kilise.
 Barceloneta, Barselona’nın sahil kasabası. Denize girmek isteyenler mutlaka bu semte uğramalı. Küçük, şirin kafeleri ile ünlü. Akdeniz’in güzelliğini, Barselona sahilleri ile yeniden keşfedeceksiniz. Tibidabo, Barselona’yı tepeden görmek isteyenler için kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyorum. Bir telekominikasyon kulesi ve bir de değişik mimarisi ile dikkat çeken bir kliseden oluşuyor.
İspanya-Barselona


 Fundacio joan miro, görülmesi gereken bir sanat galerisi daha.
 Port vell, Barselona’nın limanı. Bir çok turistik eser de bu limanda yer alıyor.
 Mercat de la boqueria, Barselona’nın merkezinizde yer alan bir Pazar. Türkiye’deki kapalı çarşıyı andıran bir tarzda oluşturulmuş. Alışverişi sevenlere mutlaka tavsiye ediyorum.
 Nou camp stadyumu, İspanya deyince hepimizin aklına ilk olarak Futbol geliyor. Özellikle erkek turistlerin Barselona’ya gidince sıklıkla ziyaret ettikleri bir yer bu stad. Stadın içerisinde bir de müze bulunuyor. Futbol meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.
 Barselona’da tatil yapmak isteyenlere tavsiyem en azından bir hafta süre ile Barselona’da kalmaları. Barselona’da özellikle en azından bir hafta sonu geçirmenizi tavsiye ediyorum. Hafta sonları gece hayatı çok renkli. Değişik tarzda partiler yapılıyor. Barselona’da kumsallar gerçekten çok güzel.
İspanya-Barselona


 Barselona’da farklı bütçelere hitap eden çok sayıda otel var. Size tavsiyem otelinizin Le Ramla caddesine yakın bir otel olması. Barselona’da yürüyerek gezilebilecek şehirlerden biri. Uzak noktalara gitmek isteyenler için şehir de yaygın bir metro ağı da var. Dileyenler de otobüs yolculuğu ile diğer noktalara ulaşabilirler. Yemek konusunda Barselona oldukça zengin bir mutfağa sahip. Farklı ülkelerin mutfağını rahatlıkla Barselona da bulabilirsiniz. Barselona’ya İstanbul’dan her gün sefer yapılıyor. İspanya’nın en önemli şehirlerinden birisi. Son yıllarda Barselona’nın İspanya’dan ayrılması gündemde. Katalanya bölgesinin başkenti olan Barselona’da halk, İspanya’dan ayrılmak istiyor.
İspanya-Barselona


Ama henüz bu konuda bir karar verilmiş değil. İspanya’da Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğu için maalesef Türklerden vize isteyen ülkelerden bir tanesi. İspanya, Türklere en kolay vize veren ülkelerden bir tanesi.
 Barselona  şehrini bir  cümle ile özetlemek gerekirse, “kumsalları ile Akdeniz'in incisi" diyebiliriz.
Barselona'ya  en ucuz konaklama seçeneği için dünyanın en iyi otel arama sitesi www.booking.com ile HEMEN REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ.
Barselona'ya    ÇOK CAZİP FİYATLARLA UÇMAK İÇİN HEMEN WWW.GEZİKO.COM'DAN UÇAK BİLETİNİZİ ALABİLİRSİNİZ.Blog Yazarı:Ekrem ÇELİKİZ Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Labels: Barselona gezilecek yerler, Barselona uçak bileti,barselona da ne yenir, barselona da turistik tesisler, baselona müzeleri, la ramla .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder