Kapı Komşumuz: Bulgaristan’a Yolculuk

Kapı Komşumuz: Bulgaristan’a YolculukSofya Tren İstasyonu
Türkiye’nin batıdaki komşularından biri olan Bulgaristan,  gezmeyi sevenler için iyi bir alternatif. İstanbul’dan Bulgaristan’a her gün otobüs seferleri var. Bulgaristan’da Varna, Sofya, Haskova gibi şehirler Türkiye’nin sınırına çok yakın.
İstanbul’dan Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya gitmek üzere Otobüs ile Yurtiçi otobüs fiyatına yola koyuldum. Sınır kapısındaki işlemler dâhil olmak üzere yaklaşık olarak 7 saatlik bir yolculuğun ardından Sofya’ya ulaştım.
Sofya’da merkeze yakın uluslararası bir otobüs terminali bulunuyor. Bu terminalden Sofya’nın merkezine isterseniz yürüyerek, isterseniz de tramvay ile gidebilirsiniz.
Otobüs yolculuğunu sevmeyenler de İstanbul’dan hava yolu ile Bulgaristan’a uçabilirler.
Sofya, çok büyük bir şehir değil. Yürüyerek Sofya’nın bir ucundan bir ucuna gidebilirsiniz.Sofya  merkez

Bulgaristan, para birimi olarak Leva kullanıyor. Bulgaristan’daki fiyatlar da Türkiye’ye göre oldukça ucuz. Özellikle benzin fiyatları çok ucuz. Bulgaristan, uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu idaresinde kalmış bir ülke. Sofya’da gezmeniz gereken ilk yerler arasında Osmanlı’dan kalma Banya başı cami var. Sofya şehir merkezinde de yürüyüş yapmak gerçekten çok zevkli. Sofya’da eski sosyalist sistemin etkilerini günümüzde de görebilirsiniz. Geniş caddeler çok dikkat çekici.
Bir günlük bir süre içerisinde Sofya’da her yeri gezebilirsiniz.
Peki, Sofya’da nereleri gezebilirsiniz?

Sofya'da geniş bir park
Ulusal Meclis
Narodno Sabranie Meydanı
Aleksander Nevski Kilisesi
Çar Osvoboditel heykeli
Aya Sofya Kilisesi
Borisova Gradina Park
Etnografya Müzesi
Ulusal Sanat Galerisi
Sosyalist Sanatlar Müzesi


Sofya'da Osmanlı CamiiSveta Nedelya Katedrali
Sveta Petka Samardjiska Kilisesi

Bulgaristan’da gezebileceğiniz bir çok müze bulunuyor. Müzeleri gezmeyi seviyorsanız gezilecek müzeler listesine de göz atabilirsiniz.
Bulgaristan’da gece hayatı hafta sonları hareketli. Sofya’da hırsızlık olayları yaygın. Özellikle gece kulüplerinde dikkatli olmakta fayda var.
Yemek olarak da balkan etkisini bariz bir şekilde görebilirsiniz. Farklı damak tatlarına hitap eden çok sayıda ucuz ama kaliteli restoran var.


Sofya'da Eski Tramway

Bulgaristan’a gitmek isteyenlere ufak bir hatırlatma yapalım. Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğu için Türklere vize uyguluyor.  Shengen vize sahibi olanlarda Bulgaristan vizeleri olmasa da Bulgaristan’da bir haftaya kadar kalabilirler.
Bulgaristan ve özel de Sofya’yı bir  cümle ile özetlemek gerekirse “ Ucuz eski bir sosyalist ülke “ diyebiliriz.
Dilerseniz Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dan tren ile Sırbistan’a devam edebilirsiniz. Ya da Sofya’dan otobüs terminalinden Bulgaristan2ın diğer şehirlerini ziyaret edebilirsiniz.
Sofya'ya    en ucuz konaklama seçeneği için dünyanın en iyi otel arama sitesi www.booking.com ile HEMEN REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ.

Sofya'ya    ÇOK CAZİP FİYATLARLA UÇMAK İÇİN HEMEN WWW.GEZİKO.COM'DAN UÇAK BİLETİNİZİ ALABİLİRSİNİZ.

Blog Yazarı: Ekrem ÇELİKİZ


Labels:
Bulgaristan gezilecek yerler, Sofya gezilecek yerler, Sofya gece hayatı, Sofya ucuz otel, sofya da ne yenir, haskova gezilecek yerler, pilovdiv gezilecek yerler,sofya gece kulüpleri, bulgaristan vizesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder