KASABA GÖRÜNÜMLÜ KÜÇÜK BAŞKENT

KASABA GÖRÜNÜMLÜ KÜÇÜK BAŞKENT
 
Bratislava-Slovakya
Avusturya’nın başkenti Viyana’yı ziyaret edenlere mutlaka Avusturya’nın sınır komşusu Slovakya’nın başkenti Bratislava’yı da ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum.
Viyana’dan Bratislava’ya her saat başı tren var.Tren bileti tek yön 14 Euro. Viyana’dan tren yolculuğu ile Bratislava’ya ulaşmak yaklaşık olarak 50 dakika sürüyor. Dileyenler, Viyana’dan Bratislava’ya otobüs ile de ulaşabilirler.
Bratislava, Slovakya’nın başkenti .  Çok küçük bir şehir. Tuna nehri boyunca şehir kurulmuş. Şehri, yürüyerek gezmek mümkün. Tren ile gidenler için tren istasyonundan şehir merkezine otobüs seferleri var.
Bratislava


Bratislava’da nereleri gezebilirsiniz?
Bratislava’da ilk gezmeniz gereken yer şehrin merkezine yakın olan Kale. Kale’ye tırmanmak biraz yorucu gelebilir.
Bratislava-Tuna Nehri


 Kalenin hemen yanında da Slovakya Parlamentosu yer alıyor. Kale’den Bratislava’yı tepeden izleme fırsatınız olacak. Tuna nehri manzarası da izlemeye değer. Bratislava’nın şehir merkezinde sokaklar, adeta ortaçağ Avrupa’sını andırıyor.  Slovakya da hala eski komünist sistemin etkilerini de her fırsatta  görebiliyorsunuz. Novy Most köprüsü de Bratislava’da görmeniz gereken yerlerden birisi.
Bratislava-Mavi Klise

Bratislava sokaklarında her an karşınıza bir heykel çıkabilir. Cumil Heykeli, en meşhur heykellerden birisi. Logar kapağından çıkmış gibi tasvir edilmiş.
Bratslava’da çok dikkat çeken bir kilise var. Blue Church. Renkleri ve mimarisi ile çok güzel bir klise


Bratislava, küçük bir şehir olduğundan dolayı her yerden adeta tarih fışkırıyor. Şehrin hemen merkezinde Grassalkovich sarayı var. Bu sarayı da gezmenizi tavsiye ediyorum.
Sarayın arka tarafında da güzel bir park var.
Bratislava Tren İstasyonu
Bratislava’da yeni yapılan bir alış veriş merkezi var. Bu alışveriş merkezinde çon ünlü markaların ürünlerini bulabilirsiniz. Yemek kültürü olarak da değişik damak tadlarına hitap eden  yemekler var. Bratislava, Viyana’ya göre daha ucuz bir şehir.  Bir günlük bir ziyarette Bratislava’yı gezebilirsiniz. Bratislava’da gezilebilecek yerler arasında Üniversite binaları da var.

Bir cümle ile Bratislava’yı özetlemek gerekirse “Tuna nehrinin üzerinde kurulu şirin kasaba görünümlü küçük başkent” diyebiliriz.
Bratislva'da    en ucuz konaklama seçeneği için dünyanın en iyi otel arama sitesi www.booking.com ile HEMEN REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ.


Bratislava'ya
    ÇOK CAZİP FİYATLARLA UÇMAK İÇİN HEMEN WWW.GEZİKO.COM'DAN UÇAK BİLETİNİZİ ALABİLİRSİNİZ.


 Blog Yazarı: Ekrem ÇELİKİZ
Labels:
bratislava gezilecek yerler, bratislava'da ne yenir, Bratislava'dan viyanaya otobüs, slovakyanın başkenti neresi, bratislava'da ne yenir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder