KOCAELİ(İzmit) Gezi Rehberi


İzmit-Yuvacık       Barajı çevresi
Türkiye’de gezilecek yerler ile ilgili ilkyazı dizimize kendi memleketim olan Kocaeli(İzmit) ile başlıyoruz.
Kocaeli’nin asıl adı halk arasında İzmit olarak biliniyor. Kocaeli ismi sonradan konulmuş. İzmit, büyükşehir yapılınca da Kocaeli’nin merkezine İzmit ilçesi adı altında bir ilçe kuruldu. Kocaeli, Gebze’yi de kapsayan bütün il sınırlarına verilen isim. İzmit ise mevcut durumda sadece Kocaeli’nin merkezini kapsıyor.
İzmit deyince akla ilk olarak Türkiye’nin sanayi merkezi olması geliyor. İzmit, İstanbul’un hemen yanı başında küçük ama bir o kadar da güzel bir şehir. Şehir ve köy yaşamını iç içe bulabileceğiniz bir şehir. Bir tarafında İzmit körfezi,  kuzey tarafında ise Karadeniz.
İzmit’te nüfus yoğunluklu olarak Merkez’de, Derince, Körfez, Gebze ve Gölcük ilçelerinde toplanmış. Kandıra, Karadeniz kenarında kalıyor. Karamürsel ilçesi ise Yalova ile sınır.
İzmit’te doğayı keşfetmek istiyorsanız Başiskele ve Kartepe ilçelerini mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor.
İstanbul’dan bir saatlik yolculuğun ardından karadenizdeki yaylaları aratmayacak derecede güzel olan yayları, canlı alabalık ziyafeti sunan alabalık tesisleri, yuvacık barajı ve çevresindeki mesire alanları, kışın kayak turizminin merkezi olan Kartepe kayak merkezi, yazın Bodrum’u aratmayacak derece de şirin bir tatil beldesine dönen Kefken ve Kerpe köyleri, Sapanca gölünün eşsiz manzarası eşliğinde Maşukiye ve çok daha fazlasını görebilirsiniz.
İzmit Yuvacık Barajı


Peki İzmit’te nereleri gezebilirsiniz?
İzmit,  tarihi çok eskilere dayanan bir liman kenti. İlk olarak İzmit’te gezmeniz gereken tarihi yerlerden bahsedelim.
İzmit’e gelen turistlerin uğrak noktası,  Saatçi Ali Efendi Konağı, Darıca Kalesi, Orhan CamiiMustafa Paşa Hamamı, Kocaeli Saat Kulesi, Valide KöprüsüKonca LahdiÖrcün HamamıZıbıncı MescidiÇoban Paşa KülliyesiKilezdere Köprüsü ve  Eskihisar  Kalesi.
Yeşil ve mavinin her tonunu görmek istiyorsanız Kandıra’daki Tahtalı Göleti, Gebze    ballı kayalar, Yuvacık  Beşkayalar tabiat parkı, Yuvacık barajı, Kefken pempe kayalar, Kerpe miço cennet koyu, Kerpe kartal kayaları, bağırganlı ve Maşukiye’yi de ziyaret edeceğiniz yerler listenize koymanız gerekiyor.
İzmit-Gebze Körfez   Geçiş köprüsü

İzmit’te son yıllarda yayla turizmi de yoğun ilgi görüyor. Karadeniz’deki yayları aratmayacak güzellikle yaylalar, İstanbul’dan sadece bir saatlik mesafede. Maşukiye Kirazlı Yaylası, kuzu yaylası, kaya üstü yaylası, Yuvacık’taki menekşe yaylası ve Aytepe yaylaları. Yayların birçoğunda kamp yapabileceğiniz alanlar bulunuyor.
Müzeleri gezmeyi seviyorsanız İzmit’te değişik türde müzeler de var.
İzmit   Yuvacık   Barajı

Son yıllarda Uludağ’dan sonra en çok tercih edilen kayak merkezlerinin başında da Kartepe kayak merkezi geliyor. Kışın kar yağışının tadını çıkarmak isteyenler, İstanbul’a bir saatlik mesafede olan bu kayak merkezini ziyaret edebilirler.
Kocaeli’nin Başiskele ilçesine bağlı olan Yuvacık barajını da özellikle görmenizi tavsiye ediyorum. Baraj gölünün çevresinde yemek yiyebileceğiniz bir çok restoran bulunuyor. Ayrıca canlı alabalık tesisleri de var. Piknik yapmak isteyenler için de baraj çevresinde birçok mesire alanı bulunuyor.
İzmit  körfezi

İzzmit körfezinde vapur ile gezinti yapmak da çok zevkli. İzmit şehir merkezinden vapura binerek, Karamürsel, Gölcük Değirmendere gibi ilçeleri de gezebilirsiniz. İzmit körfezinin manzarası da görülmeye değer.
İzmite uğramışken, izmitin  sembolü haline gelmiş pişmaniye de almayı unutmayın.
İzmit’i bir cümle özetlemek gerekirse, “Modern,Yeşil Sanayi Kenti” diyebiliriz.
İzmit'te   en ucuz konaklama seçeneği için dünyanın en iyi otel arama sitesi www.booking.com ile HEMEN REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ.

İzmit'e   ÇOK CAZİP FİYATLARLA UÇMAK İÇİN HEMEN WWW.GEZİKO.COM'DAN UÇAK BİLETİNİZİ ALABİLİRSİNİZ.
Blog Yazarı:Ekrem ÇELİKİZ
Labels:izmitte gezilecek yerler, izmitte ne yenir, izmitin nesi meşhur, izmit otobüs bileti,izmit kartepe kayak merkezi, kocaeli turizm, kefken ve kerpe, kandıra, karamürsel


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder