OSMANLI YADİGARİ: BELGRAD

OSMANLI YADİGARİ: BELGRAD

Belgrad Sava Nehri
Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Türkler için son günlerin en popüler tatil destinasyonlarından biri.
Sırbistan, Türk pasaportu sahiplerine vize uygulamıyor. İstanbul’dan birçok hava yolu ile yaklaşık bir saatlik uçuşun ardından Belgrad’a ulaşabiliyorsunuz.
Belgrad, Osmanlı İmparatorluğu zamanında uzun süre Osmanlı idaresinde kalmış bir şehir. Belgrad sokaklarında gezerken Osmanlı izlerini her tarafta görebilirsiniz.
Peki Belgrad’da nereleri gezmelisiniz?
Belgrad’ın simgesi haline gelmiş, içerisinde Türkçe meydan anlamına gelen megdan kelimesi geçen yer Kalemegdan, gezmeniz için başlangıç noktası olabilir. Kalenin tarihi çok eskilere dayanıyor.

Knez Mihailova Caddesi, Belgrad’ın istiklal Caddesi. Cadde trafiğe kapalı ve Belgrad’ın en hareketli caddelerinden biri.
Belgrad'ın Meşhur Caddesi

Belgrad’da Kalemegdan denilen yerden uğruna şiirler ve marşlar yazılan Tuna nehri ile Sava nehrinin birleşme noktasını gözlemleyebilirsiniz. Tuna nehri ve Sava nehrinde tekne ile tur atabilirsiniz.
Sava nehri belgrad’ı adeta ikiye ölüyor. Nehrin bir tarafı Belgrad’ın merkezi. Nehrin diğer tarafında ise tarihi eski evleri görebilirsiniz.
Belgrad’da ziyaret edebileceğiniz birçok müze bulunuyor. Askeri müze ve ulusal müze, gezmeniz gereken müzeler arasında
Belgrad Tren istasyonu


Skadarska Caddesi,  tek kelime ile balkanları anlatan bir cadde. Balkanların tarihi havası, değişik kaldırımları ve cafeleri ile görülmesi gereken bir yer.
Sveti Sava Kilisesi, Sırpların en büyük ortadoks kiliselerinden biri. Belgrad’da gezerken irili ufaklı birçok kiliseyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.
Belgrad’ın merkezinde yürüyüşünüze devam ederken, Sırbistan parlamento binasını da gezebilirsiniz.
Belgrad

Nikola Tesla, ismini Belgrad’da çok duyacaksınız. Bu isimde bir de müze var. Müzeleri gezmeyi sevenlerin ziyaret etmesi gereken bir müze.
Sırbistan, para birimi olarak Dinar kullanıyor. Türkiye’ye göre fiyatlar daha ucuz. Restoran anlamında balkan mutfağının hakim olduğunu söyleyebiliriz.
Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gece hayatı da oldukça renkli. Bar ve gece kulüpleri son derece modern.
Sırbistan’ın diğer şehirlerine de ziyaret ettim. Bir sonraki yazımızda Sırbistan’ın diğer şehirlerinden bahsediyor olacağız..
Tek cümle ile Belgrad’ı özetlemek gerekirse “Tuna ve Sava nehrinin kesişme noktası” diyebiliriz.

Blog Yazarı:Ekrem ÇELİKİZ
Belgrad'a    en ucuz konaklama seçeneği için dünyanın en iyi otel arama sitesi www.booking.com ile HEMEN REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ.

Belgrad'a    ÇOK CAZİP FİYATLARLA UÇMAK İÇİN HEMEN WWW.GEZİKO.COM'DAN UÇAK BİLETİNİZİ ALABİLİRSİNİZ.
Labels:

Sırbistan vize istiyor mu, belgrad gezilecek yerler,  belgrad da ne yenir, belgrad gezi rehberi,sırbistan da gece hayatı, belgrad da gece hayatı, belgradın nesi meşhur, sırp kızları, belgrad ucuz bilet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder