YENİ AVRUPA: KÜÇÜK ZAGREB


Hırvatistan-Zagreb
Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb, küçük bir Avrupa başkenti. Hırvatistan, AB’ye üye olmadan önce Türk pasaportu sahiplerine vize uygulamıyordu. AB’ye üye olduktan sonra Türklere vize uygulamaya başladı.
Zagreb, yürüyerek gezilebilecek şehirlerden biri.
Hırvatlar, sıcakkanlı. Gençlerin çoğu İngilizce biliyor.
Hırvatistan’da nereleri gezebilirsiniz?
Gezinize şehir merkezindeki Trg Ban Jelacica meydanından başlayabilirsiniz. Meydanın çevresinde yer alan heykeller görülmeye değer. Meydan, şehrin en hareketli noktalarından biri. Zagreb’de dikkat çeken bir diğer ayrıntıda çok yaygın olan tramvay ağı.
Zagreb

Zagreb’de Türkiye’de köylü pazarı olarak bilinen Pazar yerine benzer bir Pazar kuruluyor. Pazarın adı DOLAC PAZARI. Hırvatistan’ın yerli halkı kendi ürünlerini burada pazarlıyor.

ST.STEPHEN – KATEDRALİ:Devasa görünümde bir katedral. Görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.
DONJİ GRAD denilen bölgede Hırvatistan devlet başkanının Banski Dvori olarak bilinen makam binası bulunuyor. Makam binasının hemen yanı başında ise ST Mark klisesi var.
Zagreb .Hırvatistan

Zagreb'te  kiliselerin fazlalığı dikkat çekiyor.
LOTRSCAK KULA olarak adlandırılan Hırsız Kulesi de görülmesi gereken yerlerden biri. İsterseniz İzmir’deki asansöre benzeyen Füniküler ile ya da merdivenlerden çıkarak Zagreb’i tepeden görebilirsiniz.
 Zagreb, gündüzleri çok sakin bir şehir.  Nüfus olarak da çok kalabalık olduğu söylenemez. Bir gün de gezilebilecek bir şehir. Zagreb’te gece hayatı da çok canlı değil. Akşamleyin vakit geçirebileceğiniz restoran ve kafeler farklı kesimlere hitap ediyor.
Zagreb'li Gençler

Hırvatistan da Zagreb’den daha önemli olan bir şehir var. Özellikle yazın turistlerin akınına uğrayan bir şehir. Dubrovnik. Bu şehri özellikle yazın ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.
Hırvatistan’ da hayat çok pahalı değil. Türkiye ile fiyatları karşılaştırdığınız zaman fiyatlar hemen hemen aynı.
Hırvatistan-Zagreb

Zagreb’i bir cümle ile özetlemek gerekirse “Küçük ortaçağ görünümlü bir Avrupa Başkenti” diyebiliriz.
Zagreb'te   en ucuz konaklama seçeneği için dünyanın en iyi otel arama sitesi www.booking.com ile HEMEN REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ.

Zagreb'e    ÇOK CAZİP FİYATLARLA UÇMAK İÇİN HEMEN WWW.GEZİKO.COM'DAN UÇAK BİLETİNİZİ ALABİLİRSİNİZ.
Blog Yazarı: Ekrem ÇELİKİZ
 Labels:
Hırvatistan gezilecek yerler, zagreb gece hayatı. Zagreb de ne yenir, zagreb müzeleri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder