2016 da nereleri gezmeli?


2016 tatil 
2016 yaklaşırken turizmciler, 2016 da tatilcilerin uğrak noktalarının nereler olabileceği konularında tahminlerde bulundu.
Farklı kıtalardan bir çok yer, 2016 da gözde turizm merkezi olacak gibi gözüküyor.
İşte 2016 da tatil yapmayı düşünenlerin gidebilecekleri yerler:

1- Galapagos Adaları, Ekvator

Ekvator'da, ana karaya 600 mil uzaklıktaki takımadalar, volkanik bir yapıya sahip olup biyolojik çeşitliliği ile turistleri çekiyor. Özellikle de Galapagos penguenleri ile. Adada penguenler eşliğinde şnorkelle dalabilir, deniz aslanları ile kano turu yapabilir, dev kaplumbağalar, iguanalar, yunuslar ve köpekbalıklarını görebilirsiniz.

2- Liege Belçika


Belçika'nın üçüncü, Valon bölgesinin en büyük şehri olan Liege, bu yaz sanat ve yemek tutkunlarını ağırlayacak. Mayıs ayında Boveria'daki sanat müzesi hareketleniyor. Bu müzede Belçika sanatının en iyi örneklerini görmek mümkün olacak. Ayrıca müzede Louvre ile ortak büyük bir sergi de düzenleniyor. Sergide Renoir, van Gogh eserleri yer alıyor. Haziran ayında ise şenlikli festivalleriyle ünlü Liege'de Generation W Food Festival düzenlenecek. Valon bölgesinin şefleri festivalde yöresel yemeklerle adeta şov yapacak.

3- Borneo

Bir bölümü Endonezya, diğer bölümü Malezya sınırları içinde kalan bu ada, türü tehlike altındaki Borneo orangutanlarına ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Ayrıca Amazonlar'dan sonra ikinci büyük yağmur ormanlarına sahip. Doğal güzelliklerinin en büyük hazineleri olduğunun farkında olan ada halkı doğayı koruma konusunda bilinçli ve hassaslar. Bu vahşi adaya seyahat etmek eskiden çok güçtü. Ama şimdi arka arkaya açılan oteller ve tatil köyleriyle burası turistik bir bölge olma yolunda ilerliyor. Turlar da medeniyetin henüz ulaşamadığı yerleri görme fırsatı tanıyor.

4- Kosta Rika

Hem Pasifik hem de Atlas Okyanusu'na kıyısı bulunan Kosta Rika gibi biyolojik çeşitliliğe sahip çok az yer var. Üzerinde sürekli bulutların gezdiği sis ormanları, volkanik dağları, sulak alanlarıyla fauna ve florasında on binlerce eşsiz canlı bulunuyor. Lüks tesislerin çoğalması son yıllarda buraya olan ilgiyi de artırmış. Birçok zincir lüks otelin burada tesisi var.

5- Zimbabve

Zimbabve, Afrika kıtasının güneyinde, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesi. Ekim ayında açılan Victoria Falls Havaalanı, uluslararası direkt uçuşlara imkan sağlıyor. Ülkenin kuzeyinde UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Mana Pools Ulus Parkı'ndaki Zambezi Nehri'nde gerçekleştirilen kano safarisi çocuklu aileler tarafından büyük ilgi görüyor. Bu turda timsahları ve hipopotamları görmek mümkün. Ayrıca Victoria Şelaleleri ve Hwange Ulusal Parkı'nda uzmanlar eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş safarisinde ise zebraları, filleri görmek mümkün. Burada konaklama için lüks kamplar bulunuyor.

6- Kapadokya, Türkiye

Kapadokya'da peri bacaları, toprağın rengi, derme çatma sokaklar, etkileyici mimari ve gökyüzü insanı derinden etkiliyor, büyülüyor hatta. Geçen yıl ilki düzenlenen müzik, gastronomi, sanat ve açık hava festivali Cappadox bu yıl daha da coşkulu geçecek ve bölgeye ilgiyi artıracak gibi görünüyor.

7- Rio de Janeiro, Brezilya


Bu sene 2016 Yaz Olimpiyatları'na evsahipliği yapacak olması Brezilya'nın ikinci büyük şehri Rio de Janeiro'yu yeniden turistlerin gözdesi haline getirdi. Ağustos ayında şehre 380 bin Olimpiyat izleyicisinin gelmesi bekleniyor. Ipanema ve Copacabana gibi dünyaca ünlü plajlara sahip olan şehirde yeni oteller açıldı. Bu arada şehrin tarihi favelası (gecekondu mahallesi) Providencia'ya teleferik ile gitmek mümkün.

8- Zagreb, Hırvatistan

Hırvatistan'ın başkenti bugüne kadar adalarla dolu Adriyatik kıyısının gölgesinde kaldı. Ama artık bu yeşil şehir çok gözde. Restorasyon çalışmalarının hızlandığı, yeni turistik tesislerin açıldığı Zagreb ayrıca mutfağıyla da öne çıkmaya hazırlanıyor. Kafeleri ve restoranlarında vakit geçirmek çok keyifli. Marticeva caddesi ise tasarım dükkanları, sanat stüdyolarıyla dikkat çekiyor.

9- Lille, Fransa

Paris'e bir saat uzaklıktaki şehir adeta moda, sanat ve yeme içmenin merkezi. Tarihi binaları, müzeleri ve parke taşlı caddeleri ile büyüleyici. Belçika sınırına çok yakın olan şehir yürüyerek rahatlıkla keşfedilebiliyor.

10- Taipei, Tayvan


Kendini baştan yaratıp Asya'nın en güçlü şehirlerinden biri haline gelen Taipei, toplu taşıma sisteminin kusursuz olması nedeniyle gezmesi çok zevkli bir şehir. Ayrıca zengin bir mutfağı var. Şık bir restoranda da yemek yiyebilirsiniz, ayaküstü sokak yemeklerinin tadına da bakabilirsiniz. Seçim size kalmış. 2016 World Design Capital (Dünya Tasarım Başkenti) seçilen şehirde konaklama için lüks tesisler ve butik oteller bulunuyor.

 Kaynak: sabah gazetesi
Labels:
2016  gözde tatil yerleri, 2016 da nereler gezilmeli, gezilecek yerler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder