BALKANLARDAKİ OSMANLI: SARAY BOSNA


Saray Bosna
Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, balkanlarda gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bosna Hersek, Türklere vize uygulamıyor. İstanbul’dan her gün Saray Bosna’ya uçak seferleri düzenleniyor.
Osmanlı İmparatorluğu zamanında uzun süre Osmanlı Toprağı olarak kalan Bosna Hersek’te bugün de Osmanlı’nın izlerini görebilirsiniz. Saray Bosna, Türkiye’deki şehirlere benziyor.
Peki Saray Bosna’da nereleri gezebiliriz?
 Saray   Bosna, küçük bir şehir. Yürüyerek şehri bir günde gezebilirsiniz. Gezilebilecek belli başlı yerler şöyle:

BAŞÇARŞI
Saray Bosna’nın en işlek noktalarından birisi. Tarihi dokusu ile dikkat çekiyor. Savaş sırasında biraz tahribat görmüş. Eskiden daha büyük olduğu söyleniyor. Basçarşının etrafında görebileceğiniz bir çok tarihi mekan var.   Bunlar,  Gazi Hüsrev  Bey Camii, Beyaz Burç, İmparator Camii, Brusa Bedesteni ve saat kulesi.
Saray Bosna

 UMUT TÜNELİ (TÜNEL MÜZESİ)
Umut tüneli savaş yıllarında sığınak amaçlı kullanılmış. Savaş bittikten sonra ise müzeye dönüştürülmüş.
 LATİN KÖPRÜSÜ
Saray Bosna’yı ortadan ikiye bölen nehrin üzerinde yapılmış tarihi bir Osmanlı köprüsü.  Görmenizi tavsiye ederim.
 HÜNKAR CAMİİ (FATİH CAMİİ)
Hünkar Camii (Fatih Camii, İmparator Camisi, Careva Džamija), şehirdeki bir diğer ünlü camidir. 15. yüzyılda inşa edilen yapı tarihi boyunca birkaç kez zarar görse de yenilenme çalışmaları ile günümüze kadar gelmiştir. Fatih Sultan Mehmet’e hediye olarak inşa edilmesi nedeniyle “Fatih Camii” adıyla da bilinir. Hünkar Camii’ni diğerlerinden ayıran en temel özellik Osmanlı’nın Bosna fethinden sonra Saraybosna’da yapılan ilk camii olmasıdır. Osmanlı bayrağı minberde hala görülebilir. Evliya Çelebi’nin ünlü eseri “Seyahatname”de Hünkar Camii’nin mimarisinden ve ziyaretçi sayısının çok olmasından bahsedilir.
Bosna Hersek

SARAYBOSNA MÜZESİ (BURSA BEZİSTENİ)
2004 yılında açılan Saraybosna Müzesi (Gradski Muzej, Brusa Bezistan), şehir merkezinde yer alan altı büyük, iki küçük kubbeli bir yapının içerisinde yer alıyor. Bursa Bezisteni olarak bilinen bu tarihi yapı 1551 yılında Rüstem Paşa tarafından yapılmıştır. Müze koleksiyonunda madeni para, kostüm, mezar taşı, çeşitli süsleme ve dekorasyon eşyaları mevcuttur. Müzede 1878 – 1918 Avusturya – Macaristan yönetim dönemi de tasvir edilmektedir.
 BOSNA HERSEK ULUSAL MÜZESİ
Müze gezmeyi sevenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer. Müzenin içerisinde oldukça fazla sayıda eser sergileniyor. Ayrıca müzenin ortasında da güzel bir botanik bahçesi bulunmaktadır.
 MİLLİ KÜTÜPHANE (ESKİ BELEDİYE BİNASI)
Milli Kütüphane (Eski Belediye Binası, Tarihi Şarkiyat Kütüphanesi, Vijecnica), Saraybosna’da idari bina olarak inşa edilip sonrasında kütüphaneye dönüştürülen yapıdır. 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen yapı, 1949 yılında Milli Kütüphane’ye dönüştürülmüştür.

 MORİCA HAN
Morica Han, Saraybosna’da günümüze dek gelen tek handır. 1551 yılında inşa edilen han, sonrasında yaşanan yangın felaketi ardından 1697 yılında yenilenmiş ve günümüzdeki halini o zaman almıştır. Başçarşı’da bulunan Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık 300 misafir ve 70 ata ev sahipliği yapabilmesiyle bir kervansaray olarak da değerlendirilen Morica’ya Evliya Çelebi’nin yazılarında da rastlanmaktadır.
 SVRZO’NUN EVİ
Osmanlı Dönemi’nde Saraybosna’da inşa edile Svrzo’nun Evi’nde (Svrzina Kuca), 17. yüzyıl tipik bir Müslüman ailesinin yaşayışı tasvir edilmektedir. Haremlik selamlık kısmı ile dikkat çeken evde bulunan eşyalar ve yaratılan atmosfer oldukça başarılıdır. Yapı, ahşap olmasına rağmen iyi korunmuş durumdadır. 2005 yılında gerçekleştirilen detaylı bir yenileme çalışması ardından günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur
 BAKIRCILAR ÇARŞISI
Saraybosna’daki en eski ve ünlü caddelerden biri olan Bakırcılar Çarşısı (Kazandziluk), 15. yüzyılda yapıldığı dönemden bugüne bakır ve alüminyum işlemeciliği ile tanınmaktadır. İlk başlarda ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitlendirilen ürünler zaman içerisinde daha çok estetik beklentiler ile şekillendirilmiştir. İsmini bu zanaat dallarından alan ve günümüzde hala metal işlemeciliğinin yapıldığı Bakırcılar Çarşısı’nda hem gezip görülecek hem de alışveriş yapılacak bir yerdir. Dükkanlar ve metal işlemeciliği babadan oğla geçerek aile mesleği haline gelmiştir.
Saray Bosna

ALİ PAŞA CAMİİ
16. yüzyılda Budin Beylerbeyi ve Ali Paşa tarafından yaptırılmış olan Ali Paşa Camii (Alipašina džamija), klasik Osmanlı mimarisi ile inşa edilmiş olup döneminin en iyi mimari örneklerinden biridir. Camide birçok mezar bulunmaktadır. Ali Paşa da 1557 yılında buraya defnedilmiştir.
 SAAT KULESİ
17. yüzyılda inşa edilen Saat Kulesi (Sahat Kula), 30 metre yüksekliğindedir ve Gazi Hüsrev Bey Camii yanındadır. Saat Kulesi’nden ilk olarak 17. yüzyılda Evliya Çelebi tarafından bahsedilmiştir. Kulenin saat mekanizması Londra’dan getirilmiştir. Saraybosna Saat Kulesi’ni diğerlerinden ayıran en temel özellik de budur. Kule, namaz vakitlerini göstermektedir. Ayrıca kulenin dünyada ay takvimine göre işleyen tek takvim olduğu düşünülmektedir.

Saray Bosna

 GAZİ HÜSREV BEY MEDRESESİ (KURŞUNLU MEDRESE)
16. yüzyılda inşa edilmiş olan Gazi Hüsrev Bey Medresesi (Kurşunlu Medrese, Gazi Husrev-Bey (Kuršumli) Madrasa), şehirdeki önemli Osmanlı eserlerinden biridir. Osmanlı döneminde okul olarak kullanılan medresenin içinde bir avlu, geçiş yolu ve bir havuz vardır.

 FERHADİYE CAMİİ
1561 – 62 yılları arasında Bosna Hersek’te inşa edilen Ferhadiye Camii (Ferhadija džamija), Budin seferine gelen Beylerbeyi Hadım Ali Paşa nedeniyle “Ali Paşa Camii” adıyla da bilinmektedir. Caminin imarethane, mektep, çeşme ve süslemeler kısmı 19. yüzyılın sonunda eklenmiştir. Caminin klasik Osmanlı mimarisi ile yapılan kubbe bölümü en çok ilgi çeken kısmıdır.
AT MEYDANI PARKI
Latin Köprüsü’nün karşısında Milijacka Nehri’nin güneyinde yer alan At Meydanı Parkı (At Mejdan), Saraybosna’da bir zamanlar köle ticareti ve idam olaylarının gerçekleştirildiği ünlü meydandır. Eskiden at alım satımı ve yarışlarının burada yapılması nedeniyle bu adı taşıyan meydan günümüzde bazı sosyal organizasyonlara ev sahipliği yapan ve insanların buluşma noktası olan bir parktır.
Saray Bosna

 İNAT EVİ
İnat Evi (Inat Kuca), Saraybosna gezilecek yerler listemizdeki en dikkat çekici  yerlerden biridir. Bu evin şöyle bir hikayesi vardır: 20. yüzyılda Avustralyalılar nehir kenarındaki evleri yıkmak istemiştir. Bu evin sahibi ise evin diğer kıyıya taşınması şartını koşmuştur. Avustralyalıların güç gösterisi için şehirdeki görkemli ve önemli binaları yok etme planı ne mutlu ki bu evde işe yaramamıştır. Evin sahibi Benderija isimli Saraybosnalı kişinin inadı nedeniyle sonrasında bu eve “İnat Evi” ismi verilmiştir. Araya giren hatırlı kişilere rağmen ev sahibi evini yıktırmamış ve ev bugünkü yerine taşınmıştır. İnat Evi, 1997 yılından beri restoran olarak kullanılmaktadır. Mutlaka görmenizi tavsiye ederim.
 OSMANLI KALESİ (BEYAZ TABYA)(BEYAZ BURÇ)
Saraybosna’ya hakim bir noktada bulunan kale Osmanlı Kalesi (Beyaz Tabya, Bijela Tabija), şehrin tarihi yapılarından biridir. Şehrin neredeyse tamamının görülebileceği Osmanlı Kalesi 667 metre yüksekliktedir ve 1550 yılında inşa edilmiştir. Zaman içerisinde zarar görse de yenileme çalışmaları ile günümüze dek gelmiştir. Osmanlı Kalesi’nin bulunduğu noktada bu yapıdan önce de burçlar olduğu düşünülmektedir. Bosna Savaşı sırasında zarar gören ve bakımsız kalan Osmanlı Kalesi koruma projeleri sayesinde ayakta kalabilmiştir. 1971 yılında Saraybosna Kültür ve Tarih mirası listesine alınmıştır.
 SONSUZ ATEŞ
Ferhadiye’nin başında yer alan Sonsuz Ateş (Vjecna Vatra), II. Dünya Savaşı’nda Saraybosna’nın kurtuluşu için dikilmiş bir anıttır. Şehrin kurtuluşundan sonra 6 Nisan 1946’te açılan Sonsuz Ateş, II. Dünya Savaşı asker ve sivil kurbanların anısına yapılmıştır. Marshalla Tito Caddesi’nin köşesinde bulunan anıt, 2011 yılında bir grubun ateşli saldırısına uğrasa da çok fazla hasar görmeden kurtulmuştur.
Saray Bosna'da en ucuz konaklama seçeneği için dünyanın en iyi otel arama sitesiwww.booking.com ile HEMEN REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ.

Saray Bosna'ya  ÇOK CAZİP FİYATLARLA UÇMAK İÇİN HEMEN WWW.GEZİKO.COM'DAN UÇAK BİLETİNİZİ ALABİLİRSİNİZ.
Blog  Yazarı : Ekrem  ÇELİKİZ

.Labels. bosna hersek gezilecek yerler, saraybosna gezilecek yerler, sarajova, bosna vizesi, bosna hersek para birimi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder